Home HastaliklaInsan Papilloma Enfeksiyonlan

Insan Papilloma Enfeksiyonlan

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?
Rahim ağzı kanseri rahimin alt kısmında (serviks ) anormal hücre büyümesidir. Dünya çapında her iki dakikada bir kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Rahim ağzı kanseri dünya çapında 45 yaş altındaki kadınlarda en sık görülen ikinci kanser cinsidir.

 

Rahim Ağzı Kanseri Ne Kadar Yaygındır?
Rahim ağzı kanseri olgularının sıklık oranı ülkeden ülkeye önemli derecede değişiklik göstermektedir. Rahim ağzı kanserine bağlı ölümlerin yüzde seksen beşi gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. Bunun en önemli nedeni o ülkede tarama programlarının olmamasıdır. Tarama programları rahim ağzındaki hücresel bozuklukları erken teşhis edebilir ve bu şekilde erken ve hızlı tedavi şansı verir.

 

İnsan Papilloma Virus Nedir?
İnsan Papilloma Virus (HPV) hem kadınları hem de erkekleri etkileyen yüzden fazla türü olan bir mikroptur. Bunlardan onbeş tanesi ya rahim ağzı yüzeyinde kanserleşebilen bozukluk yada rahim ağzı kanserine yol açmaktadır. Bazı insan Papilloma Virus tipleri ise genital bölgede iyi huylu yumrular yada rahim ağzında basit yaraya neden olmaktadır.

 

İnsan Papilloma Virus Ne Kadar Yaygındır?
Bu virus düşünülenden daha yaygındır. 2001’de Dünya Sağlık Örgütü dünyada yaklaşık 630 milyon kişinin HPV virüsüne yakalandığını tahmin etmektedir.

 

İnsan Papilloma Virus Kimlere Bulaşır? Virusa Yakalandığımızı Nasıl Anlarız?
En sık cinsel birleşme ile bu hastalığı başkasından alırız. Sadece cinsel birleşme olmadan da virusun bulaşabileceği bilinmektedir. HPV bir çok kişide hiçbir işaret ve bulgu vermediğinden insanlar bu virusu bilmeden kolaylıkla başka kişilere bulaştırabilirler. Fazla bulgu vermediğinden kişi bu virusa yakalanmış olduğunu ancak Pap yayması (smear) adlı test ile anlaya bilir. Bu teste rahim duvarlarında oluşan HPV’eye bağlı anormal hücre oluşumları saptanır.

 

Aşılama İle İnsan Popilloma Virus’u Önlenebilir mi?
Rahim ağzı kanserine dönüşümde en önemli neden bazı HPV tipleri ile oluşan ve uzayan enfeksiyondur. Aşı sağladığı bağışıklıkla mevcut bağışıklık sistemimizi virusun vücuda girdiği an tanıması ve yok etmesi için eğitir.