Home HastaliklaKızamıkçık

Kızamıkçık

Etken
Kızamıkçığa bir  RNA virusu  yol açar.

Bulaşma

Konak sadece insandır. İnsandan insana  solunum yolundan saçılan  damlacıklar ile   veya  anneden bebeğe  plasenta aracılığı ile bulaşabilir. Hasta  birey  hastalıktan 2 gün önce ve 5-7 gün sonraya kadar  virüsü  saçabildiğinden ,  bu evrede  bulaşıcıdır. Hastanın  2 hafta okul veya kalabalık ortamdan uzak tutulması uygundur. En sık okul çağında , 5-14 yaş arasında görülür.

Hastalık belirtileri

Kuluçka süresi 14-21 gündür. Hastalık  belirtileri  başlamadan önce  bir- iki gün süren hafif  nezle olur. Daha sonra   kulak arkası, boyunda  ve ensede paketler halinde   bezeler(lenf düğümleri)   büyür. Eritematöz makülopapüler döküntü yüzden başlayarak tüm vücuda yayılır. Döküntüler deri üzerinde  tek tek kırmızı benekler şeklindedir ve   3 günde iz bırakmadan   kaybolur.  Gençlerde  ve erişkinde  birden fazla eklemde şişlik , kızarıklık ve ağrı (polyartrit) eşlik edebilir.

Tanı

Hastalık belirtiler ve hastalığa özgü koruyucu proteinlerin(IgM tipi antikorların) 4 misli artışı ile konulur. Gebeliğin ilk üç ayında olan  kadınlar, kızamıkçık hastalığı geçirmekte olan çocuklar ile temas ettiklerinde  gebe kadından ilk karşılaştığı gün ve 2 hafta sonra  antikor tayini yapılmalıdır.  Antikorlarda  4 misli artış   olur ise derhal bir  kadın doğum  uzmanına danışmalıdır.

Tedavi

Özel bir  tedavisi yoktur.

Ayırıcı tanı 

Kızıl, kızamık, 6. hastalık, enteroviral enfeksiyonlar,  enfeksiyoz mononükleus ve  ilaç alerjileri ile  yapılmalıdır.

Yan etkiler

Hastalığa bağlı gelişen  yan etkiler  aşağıda sıralanmıştır;

  1.  Eklem şişliği ve yangısı (Artrit )(2-3.cü günde ortaya çıkar)
  2.  Beyin iltihabı(Ansefalit) toplumda  1/6000 oranında  görülür
  3.  Cilt altı kanaması (Purpura),  kanda trombosit sayısı azalması veya normal olması  halinde olabilir.
  4. Anneden  bebeğe  geçen  virüs doğumsal  kızamıkçık  hastalığına yol açar.

Bu  hastalık  ile doğan bebeklerde  büyüme geriliği, göz  belirtileri (Katarakt, glokom, retinopati.),  sağırlık,  kalp anomalileri, nörolojik bozukluklar, karaciğer ve dalakta büyüme, trombosit sayısının azalmasıyla  cilt altında kanamalar  ve  akciğerde zatüriye görülür.

Korunma
Çocukları kızamıkçıktan  korumak için  kızamık-kızamıkçık- kabakulak (KKK) aşısı  15-18 ayda  ve  6-12 yaş arasında  uygulanır.  Kızamıkçık aşısından 1 veya 2 hafta sonra  1 veya 2 gün devam eden deri döküntüsü veya lenf bezlerinde şişme görülebilir.  Eklemlerinde ağrı veya şişlik gelişebilir  ancak birkaç gün ila birkaç haftada   kendiliğinden kaybolur.