Home HastaliklaSubakut sklerozan panensefalit

Subakut sklerozan panensefalit

Subakut sklerozan panensefalit (SSPE) kızamık mikrobunun yol açtığı bir beyin hastalığıdır. Çocuklukta geçirilen kızamığın ağır ya da hafif olması SSPE oluşma riskini etkilemez. Hatta döküntü olmadan (gizli) geçirilmiş kızamıklardan sonra da SSPE olabilir. Kızamık hastalığının ülkemizde halen görülmesi nedeniyle SSPE de ortadan kaldırılamamaktadır.Bunun çözümü, kızamık aşısının çocukların tümüne yapılmasında yatmaktadır. Kızamık aşısını yaygın olarak uygulayan ülkelerde SSPE hastalığı görülmemektedir.


SSPEnin belirtileri: 

Önceden normal gelişimi olan bir çocukta (ya da genç erişkinde) birkaç hafta – birkaç ay içinde gelişen;
yürümede bozulma, unutkanlık, konuşmada bozulma, davranış değişikliği, başın öne doğru düşmesi ya da vücutta gevşeme, silkinme şeklinde çok kısa süreli nöbetler en tanımlayıcı belirtilerdir.

Tanı için EEG uyku ve uyanıklık dönemlerini kapsayacak şeklide çekilmeli, ve belden alınan suda (beyin-omurilik sıvısında) vücudun kızamık mikrobuna karşı yaptığı maddeler (antikor) ölçülmelidir (belden su alınmasının sağlık açısından önemli bir riski yoktur: doktorunuza da sorunuz).

SSPE hastalığı ilerleyici bir hastalıktır. Ancak bazı hastalarda (yaklaşık 10 hastadan birinde) ilerlemenin olmaması, hastalıkta duraklama, hatta kendiliğinden iyileşmenin görülmesi mümkündür.

Tedavisi var mıdır?
Bugün için hastalığın tam ve kesin çözümü olacak bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalığın ilerlemesini durdurabilen, bir miktar iyileşme sağlayabilen tedavi yöntemleri uygulanmakta, bunlarla %20 veya 30 hastada bir miktar yarar sağlanabilmektedir.
Bu ilaçlar hastanın yaşına, kilosuna, durumuna göre ağızdan alınan veya iğne şeklinde seçilen ilaçlardır. Başlıca ilaç, şu anda yurt dışından getirtilerek kullanılmakta olan inosipleks adlı haptır.